Ta nadležni kašelj: vse, kar morate vedeti o njem

Tudi občasen, čistilni kašelj lahko postane nadloga, če predolgo traja ali če se pojavi ravno v napačnem trenutku.

Vse, kar je potrebno, da se ta kašelj iz nedolžnega prelevi v za nas nadležnega, je dovolj dolgo trajanje ali napačen trenutek. Poleg tega pa je pogosto eden izmed prvih znakov, s katerim nam telo sporoči, da nekaj ni v redu. Ni presenetljivo, da je kašelj eden najpogostejših razlogov za obisk zdravnika.

Kašelj pa lahko pomagamo preprečiti tudi sami s pravilnimi in pravočasnimi ukrepi ter mu tako preprečimo, da nam pokvari dan.

Kaj je kašelj?

Kadar smo zdravi, kašljamo, da si očistimo grlo – normalno enkrat do dvakrat na uro, da se dihala očistijo. S tem preprečimo vstop hrane ali tekočine v dihalne poti in pljuča. Pogostejši in dolgotrajnejši kašelj pa je lahko znak bolezni, je moteč in obremenjujoč.

Suhemu ali dražečemu kašlju, ki se običajno pojavi najprej, sledi moker ali produktiven kašelj z izmečkom. Če traja do tri tedne, govorimo o kratkotrajnem oz. akutnem kašlju; če traja več kot osem tednov, pa o kroničnem kašlju. Vmesno obdobje je manj opredeljeno, a nekateri strokovnjaki imenujejo kašelj, ki traja od 3 do 8 tednov, tudi subkronični.

"Kašelj je obrambni mehanizem telesa, ki dihalne poti vzdržuje čiste in prehodne. Ima pomembno vlogo pri zaščiti telesa in v boju proti okužbam."

Kaj povzroča kašelj?

Najpogostejši vzroki za kratkotrajni kašelj so akutne okužbe dihal, ki jih lahko povzročajo virusi, bakterije ali drugi mikroorganizmi.

Poleg tega lahko kašelj povzročijo tudi:

  • kronično vnetje nosnih in obnosnih votlin, pri katerih sluz zateka v žrelo,
  • kronični bronhitis,
  • bolezni žrela in grla, prepone, osrčnika in pljučne mrene,
  • druge bolezni (astma, bolezni pljučnega tkiva, rak pljuč, zatekanje želodčne kisline v požiralnik GERB – gastroezofagealna refluksna bolezen, srčno popuščanje),
  • tujki v dihalih,
  • nekatera zdravila za zniževanje zvišanega krvnega tlaka,
  • kronične okužbe dihal.
lamp-tip

Pogost vzrok kroničnega kašlja je tudi kajenje, pri katerem je značilno »jutranje čiščenje dihal« s kašljem. Včasih pa je kašelj psihogenega izvora.

Če kašelj vztraja tudi po koncu okužbe, to ni nujno vzrok za skrb. Zaradi vzdraženosti dihalnih poti ob okužbi lahko vztraja še nekaj časa tudi po tem, ko se okužba že umiri.

Kakšne vrste kašlja poznamo?

Obstajata dve vrsti kašlja: produktivni in neproduktivni, bolj pogosto poznana tudi kot mokri in suhi kašelj.Vzroki zanju so različni, zato morate pred izbiro pravega zdravila proti kašlju določiti, za katero vrsto kašlja gre. Če veste, kakšen je vaš kašelj, se boste lažje odločili za najprimernejše zdravljenje, s katerim si boste olajšali simptome.

SUHI (NEPRODUKTIVNI) KAŠELJ MOKRI (PRODUKTIVNI) KAŠELJ
Suh, dražeč kašelj lahko blažijo naravni pripravki na osnovi rastlinskih izvlečkov ali zdravila proti kašlju, ki ga zavirajo tako, da delujejo na središče za kašelj v možganih. Zaviranje suhega kašlja je sicer v večini primerov odsvetovano. Izjemoma se lahko tega poslužujemo le, kadar zaradi pretiranega kašlja ne moremo spati. Če je kašelj produktiven, torej če bolnik izkašljuje, njegovo zaviranje ni priporočljivo. V obeh primerih je posebej pomembno, da bolnik zaužije zadostno količino tekočine in odstranjuje sluz iz dihal. Pri tem si lahko pomaga z izdelki za lažje izkašljevanje.

 

Kako pomiriti kašelj?

Vse o kašlju in o tem, kako se ga lahko znebite.

Za lajšanje kašlja svetujemo:

► Pijte večje količine toplih napitkov.

  • S tem boste preprečili izsušenost sluznice, kar upočasnjuje njeno celjenje.
  • Toplota napitka se prek požiralnika prenese na sapnik in s tem pomaga pri hitrejši obnovi sluznice, ki so jo poškodovali mikrobi.

► Redno, večkrat na dan čistite nosni votlini s fiziološko raztopino.

  • Krajši čas (nekaj dni) lahko uporabljate zdravila, ki delujejo kot nosni dekongestiv, da se ublaži oteklina nosne sluznice, zmanjša izločanje sluzi in njeno zatekanje v grlo.

► Izogibajte se kajenju in gibanju v onesnaženem ozračju.

Virusne okužbe so tako prehladi in gripe kot tudi novejše bolezni, kot je COVID-19.

Tako lahko pomagamo preprečiti virusne okužbe

Izognite se nalezljivim okužbam s temi preprostimi previdnostnimi ukrepi.

Kašljamo – moramo k zdravniku?

Pri kratkotrajnem kašlju (traja manj kot 3 tedne), ki je posledica virusne okužbe dihal, je primerno domače zdravljenje, s katerim olajšamo oziroma blažimo težave.

K zdravniku pa morate v primeru, ko:

► vaš kašelj traja več kot tri tedne,

► je vaš kašelj hud in se poslabšuje,

► izkašljujete kri,

► ste zasopli, imate težave z dihanjem ali bolečine v prsih,

► ste zaskrbljeni zaradi drugih nepojasnjenih simptomov, kot so:

  • hujšanje,
  • sprememba glasu, ki ne mine,
  • bulice ali otekline v vratu.

Kako lahko olajšamo izkašljevanje pri mokrem kašlju?

Za lajšanje mokrega kašlja poznamo skupino zdravil, ki jih imenujemo mukolitiki (v to skupino sodi tudi učinkovina acetilcistein) – gre za zdravila, ki olajšujejo izkašljevanje, tako da:

  • redčijo sluz v grlu,
  • izboljšajo delovanje migetalk (dlačic), kar pomaga, da se sluz lažje izloči iz dihal,
  • spodbujajo izkašljevanje sluzi in s tem umirjajo kašelj. 

Čezmerno nastajanje sluzi v dihalnih poteh je dejavnik tveganja za napredovanje bolezni, še posebej pri bolnikih s kroničnimi vnetnimi boleznimi dihal.

Čezmerno nastalo sluz skuša telo s kašljanjem odstraniti. Če je ta dovolj tekoča, to ni težavno. Če pa zaradi oslabljenega refleksa kašlja ali premalo tekoče (oz. preveč viskozne) sestave sluzi ta začne v pljučih zastajati, se lahko delovanje pljuč zmanjša in poveča se tveganje za dodatne okužbe dihal, saj je sluz dobro gojišče za mikrobe. Zato je pomembno, da je sluz iz dihalnih poti čim hitreje odstranjena.

Za zdrava pljuča in boljše dihanje lahko veliko naredimo sami

10 nasvetov za zdrava pljuča in boljše dihanje

Okrepite svoje bronhije in spravite svoja pljuča v boljšo formo.

Fluimukan® – naj vam kašelj ne ukrade dneva

rod_dol_acc-1_com-shutterstock_1422225446_AC.jpg

Ko vam kašelj ruši načrte, imejte pomoč vedno pri roki.

Zdravilo Fluimukan® sodi med klasične mukolitike in je prva izbira kupcev v Evropi in Sloveniji. Vsebuje učinkovino acetilcistein, ki zmanjša viskoznost obstoječe sluzi in v nasprotju z nekaterimi drugimi zdravili za lažje izkašljevanje ne povzroča dodatnega nastajanja sluzi.

Deluje s trojnim učinkom:

fluimukan-tabs-low

Fluimukan® šumeče tablete

Ena na dan. Preverjen učinek.

action three-fold

Redči sluz.

Fluimukan® deluje neposredno na sluz v dihalnih poteh in telesu pomaga, da se je znebi hitreje.

Lajša izkašljevanje.

Fluimukan® pomirja razdražene dihalne poti in lajša izkašljevanje sluzi.

Ščiti pljuča pred oksidativnim stresom.

Učinkovina acetilcistein v zdravilu Fluimukan® deluje antioksidativno in tako pomaga ščititi vaša pljuča.

Fluimukan® je na voljo v različnih oblikah (šumeče tablete, prašek in zrnca za pripravo peroralne raztopine) in pakiranjih. Zadnja novost pa sta obliki zdravila Fluimukan®, ki sta primerni za takojšnje zaužitje: raztopina Fluimukan® 20 mg/ml in Fluimukan® Direkt 600 mg v obliki peroralnega praška v vrečici, ki ga stresemo neposredno na jezik. Prašek lahko vzamemo brez vode, saj spodbudi izločanje sline in ga zato zlahka pogoltnemo – kljub temu pa ne smemo pozabiti na pitje zadostnih količin tekočine. Raztopina in ostale oblike zdravila Fluimukan® ne vsebujejo sladkorja, zato so primerne tudi za diabetike.

fluuuuu-dir1

Fluimukan®

šumeče tablete

fluimukan-syrop

Fluimukan®

sirup

fluimukan med in limone

Fluimukan®

z okusom medu in limone

Uporabljena literatura:

  1. McGarvey LPA. Clinical assessment of cough. V: Chung KF et al. Cough: Causes, Mechanisms and Therapy. 2003; poglavje 4: 27–37.
  2. Irwin RS et al. Managing cough as a defense mechanism and as a symptom: a consensus panel report of the American College of Chest Physicians. Chest. 1998; 114: 133S–181S.
  3. Chung KF. The clinical and pathophysiological challenge of cough. V: Chung KF et al. Cough: Causes, Mechanisms and Therapy. 2003; poglavje 1: 3–10.
  4. Eccles R & Mallefet P. Soothing Properties of Glycerol in Cough Syrups for Acute Cough Due to Common Cold. Pharmacy. 2017; 5:doi:10.3390/pharmacy5010004.
  5. Chung KF. Management of cough. V: Chung KF et al. Cough: Causes, Mechanisms and Therapy. 2003; poglavje 27: 283–297.
  6. Informacije povzete po Petek D. 22. Kašelj v Klemenc-Ketiš Z in Tušek-Bunc K. Navodila za bolnike, 1. knjiga Simptomi. Zavod za razvoj družinske medicine, Ljubljana. 2009; 90–93.
  7. Farzan S v Walker et al. Clinical Methods. Boston. Butterworths. 1990; 207–210.
  8. Murata A et al. Discrimination of productive and non-productive cough by sound analysis. Intern Med. 1998; 37: 732–735.
  9. Begic E et al. Productive cough in children and adolescents-view from primary health care system. Med Arch. 2017; 71: 66–68.
  10. Yuta A & Baraniuk JN. Current Allergy and Asthma Reports. 2005; 5: 243–251.
  11. Zhang T & Zhou X. Experimental & Therapeutic Medicine. 2014; 7: 763–767.
  12. Balsamo R et al. Eur Respir Rev. 2010; 19(116): 127–133.
  13. Ziment I. Acetylcysteine: a drug that is much more than mucokinetic. Biomed Pharmacother. 1988; 42: 513–520.
  14. Meta M et al. N-acetyl-L-cysteine (NAC) inhibit mucin synthesis and pro-inflammatory mediators in alveolar type II epithelial cells infected with influenza virus A and B and with respiratory syncytial virus (RSV). Biochemical Pharmacology 82. 2011; 548–555.
  15. Simonova OI. Simple responses to difficult questions about mucolytics for children. Issues of modern paediatry. 2015; 14: 38–42.
  16. Aldini G et al. N-Acetylcysteine as an antioxidant and disulphide breaking agent: the reasons why. Free Radical Research. 2018; 52 (7): 751–762.

SI2112012436;
Informacija pripravljena december 2021